• Bahçelievler-Yenibosna/İstanbul
  • Info@bahcelievlerlihkab.com
  • Çalışma Saatleri: 09:00 – 18:30
Thumb
SIKÇA SORULAN SORULAR

LİHKAB Kapsamında Sıkça Sorular Sorular Şu Şekildedir;

LİHKAB Nedir?

LİHKAB kelimesinin tam açılışı Lisanslı Harita Kadastro Bürosu‘dur. Bir lisanslı harita kadastro ‘LİHKAB’ bürosu lisanslı harita mühendislerinin kamu adına resmi olarak iş yaptığı özel bir işletmedir. LİHKAB lisansını almak için 65 yaşını doldurmamış olmanın yanında kamu veya özel sektörde, harita ve kadastro mühendisi olarak en az on yıl çalışma deneyimi olması gerekmektedir. Devlet bu özelliklere sahip harita mühendislerine bu hakkı vermiştir.

LİHKAB Ne İş Yapar?

Bir LİHKAB ne iş yapara verebileceğimiz cevap şu şekilde olacaktır.
Tescile tabi olmayan; Aplikasyon krokisi, Parsel Yer Gösterme, Bağımsız Bölüm Yer Gösterme yapımı ve kontrolüdür.
Tescile tabi olan; Yola parka terk, ifraz, ihdas(satın alma), birleştirme(tevhit), cins değişikliği, İrtifak hakkı tesisi veya terkini, işlemlerine yönelik talebe bağlı hizmetlerin yapımı, kontrolü, izlenmesi ve ilgilerine sunulmasıdır.

Bir LİHKAB Bürosuna Kimler Başvuru Yapabilir?

Taşınmazın sahibi olan gerçek kişiler veya noter onaylı olarak vekaletname verilen vekil kişiler bir LİHKAB bürosuna başvuru yapabiliriler.

LİHKAB Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

LİHKAB başvurusunda istenen belge ve evraklar yaptırmak istediğiniz işleme göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak konuyu ele alacak olursak yapılacak işlemlerin büyük çoğunluğunda malikin kendisi ile beraber kimlik fotokopisi veya malikin vekili yapacakları başvurularda tapu fotokopisi veya tapu kaydı gibi evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu şartlar altında gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Peki LİHKAB Hangi Bölgelerde Görev Yapabilir?

LİHKAB yani lisanslı harita kadastro mühendislik bürosu bulunduğu il sınırları içinde her ilçede görev yapabilir.